Τρισδιάστατος διαχωριστικός τοίχος σε γραφείο
Στο κτίριο της νορβηγικής πρεσβείας στην Αθήνα, "ραχοκοκαλιά" του σχεδιασμού αποτελεί ο μεγάλος τοίχος με τη λευκή, "τρισδιάστατη" κατασκευή. Η δυναμική της μορφή είναι εμπνευσμένη από την αντανάκλαση των βουνών στο νερό ενός φιόρδ. Ο τοίχος είναι άμεσα ορατός από τους επισκέπτες στην είσοδο, συνδέοντας όλα τα τμήματα της πρεσβείας. Φωτεινές λωρίδες στην οροφή διασχίζουν σημειακά το διάδρομο, αναδεικνύοντας μέσω των φωτοσκιάσεων το γλυπτικό χαρακτήρα του τοίχου. Φωτογραφίες: Παναγιώτης Βουμβάκης.
ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΙΔΕΕΣ
Πρωτότυπα διαχωριστικά σε χώρο υποδοχής ξενοδοχείου
Στον χώρο υποδοχής και αναμονής του ξενοδοχείου Mitsis Rodos Village Beach Hotel & Spa, η αρχιτεκτονική ομάδα MKV Design σχεδίασε πρωτότυπα διαχωριστικά χώρου, που λειτουργούν και ως βιβλιοθήκες και δίνουν…
Μεταλλική κατασκευή σε πατάρι
Η κατοικία βρίσκεται στη Χίο, στις ακτές ενός μικρού κόλπου με το δικό του φυσικό λιμάνι. Το αίθριο βρίσκεται κάτω από μια απότομης κλίσης στέγη και οργανώνεται με έναν ανοιχτό…
Διαφανή εσωτερικά διαχωριστικά
Στο πλαίσιο αναδιαμόρφωσης και εσωτερικού σχεδιασμού διαμερίσματος στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, η εκμετάλλευση του φυσικού φωτισμού μέσω της χρήσης διαφανών υλικών μεγιστοποιεί τους ωφέλιμους ζωτικούς και αποθηκευτικούς χώρους. Διαφανή διαχωριστικά…